Wpływ serwisowania klimatyzacji na zdrowie, zmniejszenie zużycia energii.

Wpływ serwisowania klimatyzacji na zdrowie, zmniejszenie zużycia energii.

Category : Klimatyzacja

Czy klimatyzacja ma negatywny wpływ na nasze zdrowie?

TAK, ale pod warunkiem, że  nie jest serwisowana.

Po lewej stronie obrazka jest pokazany parownik (Evaporator) ( znajduje się wewnątrz chłodzonego pomieszczenia i schładzane jest na nim powietrze z pomieszczenia). Po prawej stronie skraplacz (Condenser) – znajduje się poza budynkiem – oddaje ciepło do otoczenia.

Wpływ serwisowania klimatyzacji na zdrowie, zmniejszenie zużycia energii.

Klimatyzatory w pomieszczeniach, aby osiągnąć zadaną temperaturę, muszą przepuścić powietrze z pomieszczenia przez chłodnicę (parownik). Aby efekt został osiągnięty wentylator na najwyższej wydajności przepuszcza ok. 500m³  powietrza z pomieszczenia na godzinę. Klimatyzatory posiadają różnego rodzaju filtry, które nawet są w stanie polepszyć jakość powietrza w pomieszczeniu, ale tylko do momentu kiedy dany filtr się nie przepełni. Sytuacja jest podobna jak w odkurzaczach, kiedy filtr jest nowy – powietrze jest wysokiej jakości, jednak gdy filtr zostanie zabrudzony, staje się źródłem niepożądanych zapachów.

W klimatyzacji sytuacja jest o tyle trudniejsza, że na parowniku (chłodnicy), występuje skraplanie wilgoci z powietrza przez niego przepływającego. Jest to spowodowane temperaturą chłodnicy oscylującą w granicach od 0 do 10°C ( znajduje się poniżej punktu rosy dla powietrza). Podobny efekt można zauważyć kiedy wyciągamy zimną butelkę z lodówki, na której pojawia się szron. Połączenie zabrudzonych filtrów z wilgocią panująca na parowniku daje idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą powodować choroby i alergie.

Serwis klimatyzacji, dezynfekcja, odgrzybianie.

Jedynym sposobem aby uniknąć tych zagrożeń jest regularne serwisowanie klimatyzacji, najlepiej 2 razy do roku, a nawet częściej, jeżeli sytuacja tego wymaga.

W trakcie serwisu klimatyzacja jest odgrzybiana i dezynfekowana, filtry są czyszczone  i co ważne czyszczony jest parownik oraz skraplacz co oprócz wyeliminowania czynników chorobotwórczych,  przekłada się później na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną oraz zwiększenie wydajności i trwałości urządzenia.

Do dezynfekcji używamy kilku preparatów jednocześnie w celu polepszenia i utrwalenia efektu. Używamy pianek rozprężnych do dezynfekcji parownika oraz środków do opryskiwania zawierających jony srebra, które utrwalają efekt czystości parownika. Jony srebra nie pozwalają na rozwój grzybów i bakterii na parowniku.

Podsumowanie, serwisowanie klimatyzacji.

zalety serwisowania klimatyzacji:

  • brak czynników chorobotwórczych oraz alergenów
  • lepsze samopoczucie
  • oszczędność wydanych pieniędzy na leki i lekarzy w razie potencjalnego zachorowania
  • oszczędność energii elektrycznej, zmniejszenie rachunków za zużycie prądu
  • zwiększenie sprawności urządzenia
  • zwiększenie trwałości urządzenia

wady serwisowania klimatyzacji:

  • przymus wydania pieniędzy na serwis (cena od 120 zł – za profesjonalny serwis), jednak w rozrachunku rocznym serwis zwraca się w zmniejszeniu należności za energię elektryczną, natomiast lepsze samopoczucie i zdrowie oraz zwiększenie trwałości urządzenia są praktycznie gratis.
  • firmy oferujący serwis najtaniej – często używają najtańszych, mało skutecznych środków oraz pomijają czynności serwisowe, jak uzupełnienie czynnika chłodniczego, czy czyszczenie parownika i skraplacza – przez co serwis jest nieskuteczny.

Leave a Reply