Klimatyzator split do domu. Jak dobrać klimatyzator.

W artykule: „Jaki klimatyzator do domu ? Dobór mocy klimatyzatora”postaram się przedstawić uproszczony sposób, aby prawidłowo określić moc klimatyzatora, w celu optymalizacji jego wydajności ceny oraz zużycia energii.

Wstępne określenie mocy chłodniczej potrzebnej do schłodzenia pomieszczenia, można wykonać samemu lub kontaktując się z nami telefonicznie. Żeby wykonać obliczenia na własną rękę należy przyjąć, że zyski cieplne, dla pomieszczeń mieszkalnych wahają się w granicach 50-100Watów na każdy 1 m^2 pomieszczenia.

Przykładowo pomieszczenie o metrażu 25m^2 przy założeniu 100W zysków ciepła na 1 m^2 pomieszczenia, potrzebuje klimatyzatora o mocy chłodniczej:

                         100W/m^2  x  25m^2 = 2500W = 2,5kW

     Ważne – 2,5 kW mocy chłodniczej to nie to samo co 2,5 kW mocy elektrycznej, urządzenia klimatyzacyjne mają sprawność około 3~5, dlatego 2,5 kW mocy chłodniczej daje poniżej 1 kW (1000 Watów) poboru mocy elektrycznej.

 Do wyboru mamy 3 podstawowe moce chłodnicze w klimatyzatorach typu split:

  • 2,5kW ( pomieszczenia do 25m^2)
  • 3,5kW (pomieszczenia do 35m^2)
  • 5kW (pomieszczenia do 50m^2)

     Dlaczego dobór mocy klimatyzatora jest ważny?

  • dobrze dobrana moc klimatyzatora zapewnia optymalizację kosztów poniesionych, długoletnią sprawność klimatyzatora i co najważniejsze komfort cieplny.
  • klimatyzator o zbyt słabej mocy chłodniczej – jest tańszy jako urządzenie jednak nie osiągnie zadanej temperatury, co skutkuje brakiem pożądanego efektu schłodzenia pomieszczenia a dodatkowo sprężarka w urządzeniu będzie chodziła non stop co powoduje zmniejszenie jej żywotności i zwiększone zużycie energii elektrycznej.
  • klimatyzator o zbyt dużej mocy  – klient niepotrzebnie obciążony jest wyższymi kosztami urządzenia i montażu.

Po określeniu mocy klimatyzatora należy wybrać model i producenta klimatyzatora – niezależnie od modelu i producenta klimatyzator spełnia swoje wymagania schłodzenia pomieszczenia, natomiast występują niżej wypisane różnice:

-wygląd klimatyzatora

-dodatkowe filtry dla alergików

-dodatkowe funkcje jak np. sterowanie klimatyzatorem przez WIFI internet itp.

-klasa energetyczna klimatyzatora

-cena

Aby wybrać konkretny model można posiłkować się katalogami udostępnionymi  na naszej stronie, jeśli zależy Ci tylko na chłodzeniu i schludnym wyglądzie to można z powodzeniem zamówić podstawowy model klimatyzatora, w celu pomocy w doborze urządzenia prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Marki, które posiadamy w ofercie to:

klimatyzatory LG, Gree, Samsung, Daikin, Toshiba, Mitsubishi, MDV, Midea, Electrolux, Panasonic, Kaisai.

PROMOCJA:

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

1 thought on “Klimatyzator split do domu. Jak dobrać klimatyzator.”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.