Koszty klimatyzacji w domu.

W artykule: „Klimatyzacja w domu koszty” postaram się przedstawić przykład oszacowania kosztów użytkowania klimatyzacji.

Klimatyzacja w domu daje nam ogromny komfort chłodząc pomieszczenia w upalne dni, ale także może działać w funkcji grzania, co przydaje się zwłaszcza w okresach jesiennych i wiosennych.

Nowe jednostki klimatyzacyjne mają sprężarkę inwerterową, dzięki czemu zużycie energii spadło o ok. 30% w stosunku do starszego typu sprężarek typu ON/OFF. Jak to się stało? Najprostszym przykładem na użycie sprężarki typu ON/OFF jest lodówka. Sprężarka raz na jakiś czas włącza się i działa na maksymalnych obrotach, a po osiągnięciu zadanej temperatury wyłącza się i tak w koło. Sprężarka inwerterowa dostosowuje się do aktualnego zapotrzebowania, dzięki temu, że może działać nawet w kilkunastu stopniach (biegach) wydajności w przeciwieństwie do ON/OFF gdzie jest albo maksimum wydajności albo 0.

New_Daikin_Web_Graphics_04
Sprężarka inwerterowa Daikin

Na wykresie pokazana jest praca sprężarki inwerterowej -kolor niebieski, sprężarki ON/OFF kolor zielony. Czerwona linia wskazuje zadaną temperaturę.

Sprawność nowych urządzeń ze sprężarką inwerterową, zależy od klasy urządzenia, ale można dla uproszczenia przyjąć ją jako ~3.  Czli z 1 kW energii dostarczonej do urządzenia (1 kW poboru mocy elektrycznej) daje nam około 3 kW mocy chłodniczej lub mocy cieplnej. Dla porównania „farelka” lub grzejniki elektryczne maja sprawność 1 czyli 1 kW energii elektrycznej daje nam 1 kW energii cieplnej. Jak to się dzieje wytłumaczymy w artykule nt. zasady działania klimatyzatora (pompy ciepła).

Moc klimatyzatora.

Do mieszkań oraz domów najczęściej wybiera się klimatyzatory typu split, rzadziej kanałowe kasetonowe itp. Dany model klimatyzatora występuje zawsze w kilku standardowych wariantach mocy:

2,5kW – 9000 BTU (British Thermal Unit)

3,5kW – 12000 BTU

5kW – 18000 BTU

Moce klimatyzatorów są zawsze podawane jako moc chłodnicza, a nie elektryczna, dlatego 2,5kW zużywa poniżej 1kW energii elektrycznej, natomiast 5kW zużywa poniżej 2 kW energii elektrycznej. Działając na najwyższym biegu sprężarki (najwyższym stopniu wydajności sprężarki).

W praktyce klimatyzator inwerterowy działa na najwyższej wydajności tylko na początku kiedy pomieszczenie jest bardzo nagrzane. Późniejsze utrzymanie temperatury na zadanym poziomie, nie wymaga dużego zużycia, dlatego utrzymanie klimatyzatora nie jest tak drogie jak wielu osobom się wydaje. W upalne dni koszty energii zużytej przez klimatyzator mogą się wahać między 1,5 a 3 zł za dzień, a komfort przebywania w pomieszczeniu klimatyzowanym i przespanych nocy jest ogromny.

Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.