Wpływ serwisowania klimatyzacji na zdrowie, zmniejszenie zużycia energii.

Czy klimatyzacja ma negatywny wpływ na nasze zdrowie?

TAK, ale pod warunkiem, że  nie jest serwisowana.

Po lewej stronie obrazka jest pokazany parownik (Evaporator) ( znajduje się wewnątrz chłodzonego pomieszczenia i schładzane jest na nim powietrze z pomieszczenia). Po prawej stronie skraplacz (Condenser) – znajduje się poza budynkiem – oddaje ciepło do otoczenia.

Wpływ serwisowania klimatyzacji na zdrowie, zmniejszenie zużycia energii.

Klimatyzatory w pomieszczeniach, aby osiągnąć zadaną temperaturę, muszą przepuścić powietrze z pomieszczenia przez chłodnicę (parownik). Aby efekt został osiągnięty wentylator na najwyższej wydajności przepuszcza ok. 500m³  powietrza z pomieszczenia na godzinę. Klimatyzatory posiadają różnego rodzaju filtry, które nawet są w stanie polepszyć jakość powietrza w pomieszczeniu, ale tylko do momentu kiedy dany filtr się nie przepełni. Sytuacja jest podobna jak w odkurzaczach, kiedy filtr jest nowy – powietrze jest wysokiej jakości, jednak gdy filtr zostanie zabrudzony, staje się źródłem niepożądanych zapachów.

W klimatyzacji sytuacja jest o tyle trudniejsza, że na parowniku (chłodnicy), występuje skraplanie wilgoci z powietrza przez niego przepływającego. Jest to spowodowane temperaturą chłodnicy oscylującą w granicach od 0 do 10°C ( znajduje się poniżej punktu rosy dla powietrza). Podobny efekt można zauważyć kiedy wyciągamy zimną butelkę z lodówki, na której pojawia się szron. Połączenie zabrudzonych filtrów z wilgocią panująca na parowniku daje idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które mogą powodować choroby i alergie.

Serwis klimatyzacji, dezynfekcja, odgrzybianie. Kielce, Kraków, Miechów.

Jedynym sposobem aby uniknąć tych zagrożeń jest regularne serwisowanie klimatyzacji, najlepiej 2 razy do roku, a nawet częściej, jeżeli sytuacja tego wymaga.

W trakcie serwisu klimatyzacja jest odgrzybiana i dezynfekowana, filtry są czyszczone  i co ważne czyszczony jest parownik oraz skraplacz co oprócz wyeliminowania czynników chorobotwórczych,  przekłada się później na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną oraz zwiększenie wydajności i trwałości urządzenia.

Do dezynfekcji używamy kilku preparatów jednocześnie w celu polepszenia i utrwalenia efektu. Używamy pianek rozprężnych do dezynfekcji parownika oraz środków do opryskiwania zawierających jony srebra, które utrwalają efekt czystości parownika. Jony srebra nie pozwalają na rozwój grzybów i bakterii na parowniku.

Podsumowanie, serwis klimatyzacji.

zalety serwisowania klimatyzacji:

  • brak czynników chorobotwórczych oraz alergenów
  • lepsze samopoczucie
  • oszczędność wydanych pieniędzy na leki i lekarzy w razie potencjalnego zachorowania
  • oszczędność energii elektrycznej, zmniejszenie rachunków za zużycie prądu
  • zwiększenie sprawności urządzenia
  • zwiększenie trwałości urządzenia

wady serwisowania klimatyzacji:

  • przymus wydania pieniędzy na serwis (cena od 120 zł – za profesjonalny serwis), jednak w rozrachunku rocznym serwis zwraca się w zmniejszeniu należności za energię elektryczną, natomiast lepsze samopoczucie i zdrowie oraz zwiększenie trwałości urządzenia są praktycznie gratis.
  • firmy oferujący serwis najtaniej – często używają najtańszych, mało skutecznych środków oraz pomijają czynności serwisowe, jak uzupełnienie czynnika chłodniczego, czy czyszczenie parownika i skraplacza – przez co serwis jest nieskuteczny.
Udostępnij na Facebook
Udostęnij na Twitter
Udostępnij na Linkedin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.